Ķīna patur spēkā galvenās aizdevumu likmes, jo ekonomikas atveseļošanās ir pavirzījusies uz priekšu

Pēc negaidītiem samazinājumiem jūlijā Ķīnas Tautas banka (PBOC) atstāja nemainīgas viena gada un piecu gadu aizdevumu pamatlikmes (LPR). Ņemot vērā nesenos neviennozīmīgos aktivitātes datus, Ķīnas tautsaimniecībā vērojamas nelielas atveseļošanās pazīmes.

Pēc tam, kad pagājušajā mēnesī PBOC samazināja galvenās aizdevumu likmes – viena gada un piecu gadu LPR – līdz jaunam rekordzemam līmenim, PBOC saglabāja tās nemainīgas attiecīgi 3.35% un 3.85% līmenī.

Viena gada LPR kalpo kā atsauces likme uzņēmumiem un mājsaimniecībām izsniegtajiem kredītiem, savukārt piecu gadu LPR ir likme, ko izmanto hipotēku kredītiem.

Ķīnas amatpersonas uzskata, ka šīs divas aizdevumu likmes ir instrumenti uzņēmējdarbības izaugsmes un patēriņa izdevumu regulēšanai.

Līdzsvars, lai atbalstītu ekonomiku

Šodienas lēmumi bija plaši gaidīti, jo divas procentu likmju samazināšanas pēc kārtas tika uzskatītas par pāragrām, īpaši pēc bankas pasākumiem, kas tika veikti, lai ierobežotu trakulīgo ralliju Ķīnas obligāciju tirgos pagājušajā nedēļā.

Ķīnas regulatori rūpīgi balansē starp centieniem veicināt tautsaimniecību, vienlaikus izvairoties no pārkarsētas tirgus reakcijas.

Jūlijā banka negaidīti samazināja divas bāzes procentu likmes par 10 bāzes punktiem. Turklāt tā par tādu pašu starpību – no 1.8% līdz 1.7% – samazināja arī septiņu dienu repo likmi.

Šie likmju samazinājumi sekoja pēc Trešā plēnuma, kas ir izšķirošais notikums, kurš noteiks Ķīnas tautsaimniecības attīstības virzienus nākamajiem pieciem gadiem.

Šis solis atspoguļo Ķīnas pastāvīgos centienus stimulēt ekonomiku un sasniegt izaugsmes mērķi – 5 % 2024. gadā.

Tirgus dalībnieki uzskata, ka septiņu dienu reverso atpirkšanas operāciju procentu likmi varētu izmantot kā PBOC politikas etalona likmi tirgu virzībai, aizstājot pēdējo divu gadu laikā izmantoto vidēja termiņa aizdevumu iespējas (MVP) likmi.

Ķīnas valdības obligāciju peļņas likmju ienesīgums pēc pārsteidzošās likmju samazināšanas jūlijā daļēji spekulatīvo tirdzniecības aktivitāšu dēļ noslīdēja līdz vēsturiski zemākajam līmenim.

Banka norādīja, ka iestādēm jāizvairās no krasiem pasākumiem, vienlaikus solot turpināt atbalstīt tautsaimniecības atveseļošanos.

Pagājušajā nedēļā PBOC deva rīkojumu lauku bankām neveikt nesen veiktos valdības obligāciju pirkumus, kas izraisīja valdības 10 gadu obligāciju etalona peļņas likmju kāpumu.

Jauktie ekonomiskie dati liecina par mērenu ekonomisko izaugsmi

Ķīnas IKP 2. ceturksnī pieauga par 4.7% gada izteiksmē, kas ir daudz vājāks nekā lēsts 5.1% un zemāks nekā 5.3% 1. ceturksnī.

Tomēr jaunākie Ķīnas Nacionālā statistikas biroja (NBS) publicētie dati liecina, ka trešajā ceturksnī tautsaimniecības izaugsmes temps varētu būt mērens.

Mazumtirdzniecības apgrozījums jūlijā salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi palielinājās par 2,7 % (iepriekšējā mēnesī – par 2 %), norādot, ka nesenais likmju samazinājums ir veicinājis patērētāju uzticību.

Tomēr rūpniecības produkcijas izlaide pieauga par 5.1% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada rādītājiem, kas ir lēnākais temps pēdējo četru mēnešu laikā.

Vājie ražošanas dati atspoguļo trešo mēnesi pēc kārtas vērojamo apstrādes rūpniecības sarukumu un neapmierinošos eksporta rādītājus jūlijā.

ASV dolāru izteiksmē eksports un imports jūlijā salīdzinājumā ar jūliju palielinājās par 7% un 7.2%, pirmajam rādītājam neatbilstot aplēsēm, bet otrajam pārsniedzot gaidīto.

 

Leave a Comment